Firemní katalog

Katalog vychází jako součást projektu Kateřiny Šedé UNES-CO, kterým prezentuje Českou republiku na 16. bienále architektury v Benátkách.
24. května 2018 – 25. listopadu 2018, Benátky

Vylidňování historických center měst a stěhování obyvatel do jejich okrajových částí – i to je jeden z negativních projevů narůstajícího turismu. Mezi taková města patří i Český Krumlov a italské Benátky. Zvrátit tento trend se postupným „znovuzateplováním“ center pokusí fiktivní firma UNES-CO, kterou založila umělkyně Kateřina Šedá.

V Českém Krumlově, prostřednictvím několika domů a bytů, dojde k návratu „normálních“ obyvatel do historického centra. Ti tam budou tři měsíce (1. června – 31. srpna) žít a vykonávat činnosti, které jsou jinde běžné. Společnost UNES-CO jim za to nabídne nejen ubytování zdarma, ale především mzdu za provozování NORMÁLNÍHO ŽIVOTA v centru města.

V Českém a Slovenském pavilonu v Benátkách vznikne sídlo firmy UNES-CO. Na recepci firmy je možné nahlédnout do katalogů s nabídkou normálních činností a v pavilonu sledovat přenos z Českého Krumlova, kde bude probíhat testování „zateplování“ ulic. Cílem projektu není pouze upozornit na fenomén turisticky přetížených měst UNESCO, ale především přinést konkrétní řešení do takto postižených míst.

Katalog projektu UNES-CO je koncipován jako představení nové společnosti a průběžná zpráva o její činnosti. V úvodních kapitolách autorka viditelně odkazuje ke kulturnímu dědictví UNESCO, používá jeho vizuál i klíčové materiály, aby zdůraznila přímou souvislost mezi oběma společnostmi. „Seznam ohrožených druhů činností v centrech měst UNESCO“ přináší přehled aktivit, které se zde postupně vytrácejí.

Další kapitoly se zabývají tématem turismu obecně, mapují ho jak v médiích, tak přímo v terénu Českého Krumlova. Názory místních obyvatel a rozhovory s vybranými osobnostmi jsou důkazem toho, že normální život v centru turistického města se postupně vytrácí a nikdo z místních na to nemá účinný lék. Společnost UNES-CO tak ve zbývající části publikace přichází s nabídkou netradičního pracovního místa nabízeného místním, ale i rodinám, párům či jednotlivcům z jiných měst, v rámci toho představuje ukázky z motivačních dopisů uchazečů a rovněž ohlasy v médiích, na sociálních sítích i mezí místními.

Katalog obsahuje také texty vybraných odborníků, např. ředitelky IHME Pauly Topilly , české kurátorky Pavlíny Morganové nebo Viléma Švece z Národního památkového ústavu.

Autor: Kateřina Šedá
Kurátor: Kateřina Šedá, Hana Jirmusová Lazarowitz
Komisař: Adam Budak, Národní galerie Praha
Editor: Kateřina Šedá, Lucie Faulerová
Redakce: Lucie Faulerová, Hana Jirmusová Lazarowitz, Kateřina Šedá
Překlady: Ivan Gutierrez, Stephan von Pohl
Grafický design: Milan Nedvěd
Kresby: Kateřina Šedá
Firemní fotograf: Roman Franc
Rozměr knihy: 190 x 250 mm
Počet stran: 228
Náklad: 1000 kusů
Anglicky
Nakladatel: Kateřina Šedá, Střelnice 41, Brno-Líšeň, Česká republika
Tiskárna: Quatroprint, Brno
©Kateřina Šedá, 2018

ISBN 978-80-907123-1-7