Média

Plat a bydlení zdarma v Českém Krumlově? Umělkyně do centra vrací život, 1. 6. 2018, Echo24.cz

Zapojila se například šestatřicetiletá krumlovská učitelka Věra Čarková, která je na mateřské dovolené s desetiměsíční dcerou Kateřinou. Dnes uspí dceru, bude číst noviny. „A budeme si čutat se synem před domem s kopačákem,“ řekla ČTK Čarková, jež chce syna také naučit jezdit na kole.

Bienále architektury v Benátkách: Šmírování běžných Čechů i kuchyň pro Gullivera, 1. 6. 2018, Ceskatelevize.cz

V Českém Krumlově od 1. června pobírají vybrané rodiny „plat“ za normální život v centru města. V přímém přenosu jejich každodennost mohou pozorovat návštěvníci česko-slovenského pavilonu na 16. bienále architektury v Benátkách. Projekt umělkyně Kateřiny Šedé přitahuje pozornost i zahraničních médií. Například britský deník The Guardian zařadil český příspěvek bienále mezi ty nejzajímavější na letošním ročníku. Do konce listopadu přestavuje své pojetí architektury v Benátkách více než šedesátka zemí.

Cosmic chapels and an estate agent’s nightmare – Venice Architecture Biennale review, 28. 5. 2018, TheGuardian.com

Other highlights include the Czech pavilion, where artist Kateřina Šedá has transformed the space into the headquarters of the fictional UNES-CO company, whose aim is to return “normal life” to the deserted town centres of Unesco world heritage sites. She has offered a number of families free housing in the centre of Český Krumlov, a quaint town of 13,000 that is now visited by over a million people a year, and paid them to bring back a semblance of everyday life to the empty stage set that the town has become. A series of live camera feeds on a large screen will relay the results throughout the duration of the Biennale.

Jak žít v městě plném turistů? Umělkyně Šedá v Benátkách vysílá přímý přenos z Českého Krumlova, 26. 5. 2018, Aktualne.cz

Život v Českém Krumlově: Jak se žije za kulisou divadla pro turisty?, 15. 5. 2018, Novinky.cz

Zanedlouho po výletu do Krumlova mi zavolali z Národní galerie, že téma pro příští bienále architektury je „Freespace“, tedy volně přístupný prostor, a že se pro to moje práce dobře hodí, jestli nechci podat žádost.
Jenže mě benátské bienále nikdy nelákalo, spíš odrazovalo, a to ze stejného důvodu jako návštěva Krumlova. Potom jsem si ale uvědomila, že se to téma vlastně přesně potkává s mým krumlovským zážitkem.

Krumlovští podpoří projekt výtvarnice, která chce do centra vrátit život, 2. 5. 2018, Idnes.cz

„Myslím, že historie zná spoustu nápadů, které zpočátku vypadají divně, a pak je všichni obdivujeme. Nebuďme zaprdění škarohlídi, pojďme to podpořit. Já si tam otevřu ordinaci,“ pronesl Jindřich Florián, ředitel krumlovské nemocnice a zastupitel za ČSSD.
A bývalý krumlovský radní Milan Marko připomněl, že dostat svůj projekt na Benátské bienále je snem, který se splní jednomu umělci ze sta tisíc. Výtvarnici Kateřině Šedé se to letos podaří už podruhé, protože v roce 2013 si u ní objednala expozici vláda Tchaj-wanu.

Obyvatelé Českého Krumlova dostanou zaplaceno, aby mohli žít normální život. Turistická centra jsou vyloučené lokality, říká autorka nápadu, 22. 3. 2018, Refresher.cz

Chtěli byste si vyzkoušet tříměsíční „normální“ život v Českém Krumlově? Fiktivní společnost se snaží zvrátit vymírání normálnosti v turisticky oblíbených lokalitách.

Prádlo v uličkách Krumlova. Projekt UNES-CO nabízí řešení turisticky atraktivním místům bez života, 7. 4. 2018, Radio.cz

„To město nikdy není prázdné. Naše údaje hovoří o jeden a půl milionu lidí ročně, což je asi už za hranicí normality. Je to víc, jak sto násobek počtu obyvatel.“ Takto před časem shrnul problémy, které s sebou přináší turistický ruch starosta Českého Krumlova Dalibor Carda. Na problematiku života v turisticky vyhledávaných lokalitách se letos zaměří i Česko-Slovenský výstavní pavilon na mezinárodním bienále architektury v Benátkách.

Jednapadesátý (přibližně) odstín Šedé, 28. 3. 2018, Literarky.cz

Už věhlasnou Šedou oslovila loni českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum (konkrétně jeho ředitelka Hana Jirmusová, která se posléze stala spolukurátorkou projektu), zda by ji nenapadlo něco ve prospěch turisty zaplavované a usedlíky opuštěného historického centra (co všechno ještě perla jižních Čech, zapsaná v seznamu UNESCO, unese?!). Šedá se do Krumlova na týden nastěhovala s celou rodinou (včetně babičky) a pak se tam ještě mnohokrát vypravila, aby si povídala s místními obyvateli, a ovšem i radními a dalšími představiteli. Výsledkem se stal projekt UNES-CO.

Dá se ještě normálně žít v centru Krumlova? Umělkyně hledá rodiny, které to na tři měsíce zkusí, 2. 4. 2018, Rozhlas.cz

Česká televize tu už natočila spot, který má dobrovolníky nalákat na tři měsíce do Krumlova. Měli by tu vést obyčejný život. Stejný, jako před třiceti lety vedli třeba romští manželé Rácovi.

„Cikáni z toho města úplně vymizeli, přitom bydleli v každé ulici. Už neuvidíte, že by se tu místní normálně procházeli, jako to bývalo,“ říká Vlasta Rácová. „Jsou tu samí cizinci a my Krumlováci už pomalu nežijeme,“ dodává Robert Rác.

Šedá v Č. Krumlově v projektu UNES-CO ubytuje až 15 rodin, 13. 4. 2018, Archiweb.cz

Šedá a Egon Schiele Art Centrum dostávají kritické e-maily, někteří lidé ji vyzývají, aby místo projektu zařídila parkoviště pod náměstím. „Jsou lidé, kteří věří, že když sem vstoupí jako umělec, má takovou moc. Mailů kritických je minimum proti stovkám, které jsou mimořádně krásné a dojemné,“ řekla ředitelka Schiele Centra Hana Jirmusová Lazarowitz.

Kuchař: Záměr nevyšel, projekt UNES-CO Krumlováky rozděluje, 26. 3. 2018, Top09.cz

„Kdyby město peníze investovalo raději do něčeho, co to opravdu potřebuje, bylo by to lepší. V Krumlově je dost jiných věcí, kterými by se mělo vedení města zabývat. Přijde mi nelogické dát peníze lidem, aby na chvilku mohli bydlet v historickém centru města. Ve čtvrti Plešivec, ve které bydlím od narození, jsou například lavičky v katastrofálně zchátralém stavu, o silnici, která vede našim sídlištěm ani nemluvě,“ doplnila studentka Daniela Jakešová.

Běžný život budou v centru Krumlova předvádět brigádníci, za plat i byt, 27. 3. 2018, Idnes.cz

Projekt UNES-CO je součástí prezentace Česka na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách. Jeho autorka Kateřina Šedá se dlouhodobě zabývá sociální architekturou. Říká, že nechce turismus kritizovat, ale „přijít na způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost, aby se stal místním“. Cílem je dospět ke zlepšení situace v turisticky přeplněné lokalitě tak, aby řešení takzvaně zespoda přineslo změnu, zůstalo funkční a dále se rozvíjelo.

Český Krumlov zaplatí obyvatelům za normální život. Chce jít příkladem Benátkám20. 3. 2018, Ceskatelevize.cz

Dění v Českém Krumlově se bude v přímém přenosu vysílat v česko-slovenském pavilonu, který se na dobu 16. bienále v Benátkách promění v sídlo firmy UNES-CO. Na jeho recepci budou moci návštěvníci nahlédnout třeba do katalogu normálních činností. Benátky se totiž potýkají se stejným problémem vysídlování. Na bienále se budou moci z českého příkladu poučit od 26. května do 25. listopadu tohoto roku.

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí, 17. 4. 2018, Idnes.cz

Její výzva, že hledá lidi, kteří budou provozovat „běžný život“ v ulicích města, vyvolala především na sociálních sítích vlnu odporu od některých místních obyvatel. „Ubohost. Určitě je tisíce různých projektů, které by si ty peníze zasloužily více,“ napsal například na Facebook města Michal Majer.

Šedá říká, že je u každého svého projektu na podobné reakce zvyklá. Upozorňuje, že jí denně chodí také spousta pozitivních mailů a motivačních dopisů od zájemců o bydlení.

Predstavenie výstavného projektu pre Bienále architektúry v Benátkach 2018, Archinfo.sk

Český Krumlov je prvým mestom na zozname společnosti UNES-CO, ktoré sa rozhodlo projekt finančne podporiť a aktivne sa na ňom podieľať. Kurátorský koncept 16. bienále architektúry v Benátkach zdôrazňuje veľkorysosť ducha a ľudskosť architektúry. Freespace, podľa slov hlavných kurátorek, nabáda k prehodnoteniu myšlienkových postupov a nájdenie nových pohľadov na svet, čo je základnou podstatou práce Kataríny Šedej. 

Projekt Unes-co Kateřiny Šedé v Krumlově vyvolává nadšení i vztek, 8. 4. 2018, Ceskokrumlovsky.denik.cz

Šedá mezi architekty. Umělkyně se snaží vrátit život do turismem zahlceného historického centra Českého Krumlova, 21. 3. 2018, Ihned.cz

Zaplatím vám, když budete bydlet v centru. Kateřina Šedá vrací starousedlíky do Českého Krumlova, 10. 4. 2018, Seznamzpravy.cz

Benátské bienále 2018: Český projekt UNES-CO nabízí řešení přetlaku turistů, 26. 3. 2018, Luxusni-bydleni-praha.com

Práce snů: normální život na plný úvazek, 21. 3. 2018, Lidové noviny

Šedá nabídne lidem v Č. Krumlově, aby do centra vrátili život, 20. 3. 2018, Blesk.cz

Projekt Kateřiny Šedé pro letošní bienále upozorňuje na dopady masivního turismu a mrtvá centra měst, 5. 4. 2018, Earch.cz

Nové pracovní místo: normální život, 13. 4. 2018, Ceskokrumlovsky.denik.cz

Kateřina Šedá: Tady se fakt nedá bydlet, 23. 3. 2018, Jiriptacek.blogspot.cz

Tady máte mzdu a jděte do toho domu bydlet. Kateřina Šedá zkusí vrátit do Krumlova běžný život, 20. 3. 2018, Aktualne.cz