Den pátý – dvojí život ve městě (dospělý a dětský)

Co lze zažít během jednoho dne v Krumlově? Potkat se se starostou, přežrat se malin, nechat se popíchat od ježka? Jasně.

 

Ráno schůzka se starostou

Pan Carda, celkem sympatický chlapík. Snaží  se, ale už asi na spoustu věcí nemá sílu. Městem žije, debatě je otevřen (předchozí den byl na protiakci k našemu projektu). Přišel na nás mrknout a pobavit se s námi. Omrknul jak bydlíme, pak jsme debatovali před domem na Latránu. Hlavní investiční akcí města teď bude autobusák za 70 mil. Největší příjmy má město z parkování a lázeňských poplatků. Městské byty vlastní Českokrumlovský rozvojový fond, jehož vlastníkem je město. Většinu svého fondu si drží v historickém centru. Ten hodlají stůj co stůj si udržet.  Na okraji jsou jen ve dvou panelácích. Jejich strategií je buď nic a nebo vše. Tj. dnes opuštěné a vybydlené byty čekají, až bude chuť a peníze a pak se vše zrekonstruuje pořádně. Hlavním kritériem je pro město výše nájmu. Další podmínky si nestanovuje. Přitom některé obchody (na prstech jedné ruky by se daly spočítat) město v centru podporuje a chce.

Přitom řešení jsou, jen budovat a stavět je vždycky těžší než bořit a ničit, či s oblibou si vylívat splín zlost a hejt je dnes oblíbená tuzemská kratochvíle, zvláště na sítích a virtuálním prostoru. Jen zkusmo nahazuji: nabídnout byty za jasně definovaných smluvních podmínek soukromým zájemcům s tím, ať si je opraví a nájem jim bude započítán/odpuštěn. Jak to mají s dopravou v jiných historických městěch, co se třeba kouknout do takového Bernu? Proč nestanovit do výběrka určitá kritéria a priority služeb a obchodů, které město preferuje – ať to má sociální, enviro či kulturní přínos…

A jen tak mimochodem, tržnice prý bude.. Participativní rozpočet je, ale realizace drhne, neb vybrané projekty je potřeba připravit a sladit se  spoustou dalších věcí. Tak třeba prosím na web města nějak přehledně nahodit třeba mapku toho, co se kde děje a v jaké to je fázi…

Mno, dost dospělýho mudrování.

 

Bunkr, maliny a starý pivovar

Rozpálený město není pro děcka úplný med. Naše bezmála osmiměsíční miminko prospalo včera prakticky celé odpoledne, dnes taky. Starší dvě robátka byly dlouhými debatami se starostou taky už přesyceny. Proto nastal čas na novou misi – bunkr! Hledáme místa, kde by to šlo. Zkoumáme různý tunely  a díry vedoucí pod zámkem, zkoumáme  jedlé zahrady klášterní, pěkné – kulturní, ale na bunkr to není. Konečně některé obrostlejší keře místy v lepším případě připomínají odpaďák, jindy doupě smažek. To koriguji, že není úplně dobrý místo na dětský bunkr (i když je utajený a má dobrý výhled…). Nakonec jeden funkční přístřešek nacházíme. Hurá. Kousek u řeky taky spoustu zralých malin. Mňam. Nacházíme další tajné propriety, které taháme do bunkru a plánujeme tajný mise. Však ještě uvidíte!

Díra vedoucí ze zámku – únikový východ, bunkr?

Juchuchů.

Nové tajné dětské sídlo!

Starý pivovar jsme si taky prošli a je to neskutečný místo. Funguje  jako parkoviště. Některý auta tam parkují řádově dvacet let. Jiní se jdou na dvůr pouze vykadit, či si tam v zarostlé kašně (která je krásná jako z příběhů Ledu a ohně či Pána prstenů) udělají homeless doupě. Je tam spousta otevřených dveří, které vedou do útrob stavby, která je krásná, má neskutečný potenciál a je zanedbaná a nevyužitá, jako ty městské byty…

Zaparkuj si na pivovarským dvoře, třeba tak na dvacet let…

Uprostřed středověké kašny vyrůstá divočina. Najdeš tu i jezdecký kožený holínky, cestovní ledničky a homeless doupátko.

Večer odevzdáme děti sousedům a ti jdou  aktivně zevlovat do Široké. Rodičovská kontrola probíhá přes kamery projektu. Docela si užíváme ten přehled o tom, co robátka provádějí…

Nákupní test – Košík, Rohlík, iTesco, Sklizeno… nezaváží do této lokality. Jídlo si na dálku neobjednáte. Jedině hotový rozvoz pizzy, popř. klasicky rozvoz zásilek přes DPD či PPL, kteří přijedou ráno do desáté, než začnou nabíhat turisti. Směle jsem proto ve stejném režimu zajel nakoupit za město a vesele si nákup vyložil až před domem. Holt nemoci autem až k domu je fakt nepohodlé a činí z nákupu pro celou rodinu kratochvíli skoro na půl dne.

Pouliční umělci – někdy přijde typický krumlovský Peruánec, který pustí z magneťáku jakési kvílení a do toho fouká na panovou flétnu, jindy přijde chlapík s plechovým bubnem (hang drum) a zkouší ambientní tóny, občas se do toho pustí parta vodáků, co jedou kolem, vezmou kytaru, vyhodí futrál s pár penězi a zpívají, co jim plíce stačí. Inu má to rozličnou kvalitu i autenticitu. Když to máte pod okny, nelze to ztlumit ani příliš ovlivnit. Občas je to úlet, občas pěkná kultura, občas prostě poděs a strašný…

Krumlovský peruánec

 

Aktuální kurz valut na záchodcích? Osm korun/půl eura!