Březen

My samy podnikáme v oblasti cestovního ruchu a moc dobře víme, že když je moc zákazníků, tak je to blbý, ale když není žádnej, je to daleko horší. Když si vzpomenu, jak to město vypadalo v 90. letech, příšerný fasády, a nebýt turistů, tak peníze v tom městě nejsou.

Trochu se to mění na Disneyland, i když to je asi silný slovo… Krumlov byl vždycky atraktivní tím, že byl autentický, že tu zůstal život – spíš připomínka toho, jak se dřív žilo, teď se to ale stírá. Zvláštní je, že v noci tady ty turisti nejsou, že večer je to tmavý prázdný město.

Masy turistů tady jenom proběhnou, často zaplaví město a stráví tu jen dvě hodiny.

Příliš váháme s  okamžikem, kdy si řekneme – naše město není jedno v řadě, je unikátní, my si ho musíme chránit, a pokud sem chtějí chodit davy, tak je holt regulujme tím, že si za to musí zaplatit. Aby se pak ty peníze daly použít pro místní komunitu.

Nikdo si nedovedl představit, co se tady za 20 let z toho místa stane taková kulisa k fotkám pro turisty. A my jsme ti hlupáci, co jim to umožňují.

Město tu stojí, davy proudí, všichni místní řvou, že jim turisti kradou město, ale nikdo pro to nic nedělá. Každej jedinec pro to může něco dělat, ale oni si jenom stěžujou.

Měli bychom turistům ukázat, že jsme tu jiná kultura a ukázat jim místní obchody, kde se prodávají autentický český věci, a ne věci, co si sami vyrobili na linkách.

S turismem to je hrozně těžký, já jsem na něm závislej jako na takovým. Takže já k tomu přistupuju trochu jinak než lidi, co bydlí na periferiích. Hodně cestuju po světě a musím říct, že všude je to stejný, centra jsou takhle exponovaný, lidi z toho mají příjem.

To, že je tu tolik turistů beru jako daň za to, že lidi chtějí Krumlov vidět. A hluk a to všechno, to k tomu prostě patří.

Osobně nesu proměnu Krumlova velmi ambivalentně. Líbí se mi, že se zušlechtil vizuálně, ale místo k žití to není, čím dál víc se buduje skanzen.

Se ženou jsme byli v jednom americkým městečku, kde měli zachovaný všechno z období Severu proti Jihu, a aby to bylo pro turisty veselejší, tak tam chodili v dobových krojích, dělali, že tam žijou, a pak padla šestá a oni už se převlíkali do civilu a odcházeli domů. Skanzen. Občas mi ten Krumlov takhle připadá.

Pohled turistů sahá asi do výše 3 m vysoko, co jsou výkladní skříně, výš ne.

Některý lidi, co bydlí na okraji, do centra vůbec nechodí, asi proto, že se tady necítí dobře kvůli turistům, vnímají tu velký ruch. Nám, co tu žijeme, to nepřijde zvláštní.

Kdyby tu turisti nebyli, tak budou zas všichni kňourat, že se tu nic neděje.

Líbí se mi tady, protože jsem tady vyrostl.

Samozřejmě každý má jiný priority, někomu by se líbila blíž sjezdovka nebo aqvapark. Ale myslím si, že každý Krumlovák má podobný pocit, že je hrdý na město takhle, jak je. Člověk je sice stvořen tak, aby si neustále stěžoval a chtěl pořád něco víc a víc.

Jsem rád, že se tady dělá něco pro lidi – ne jen pro turisty na ukázku. Krumlov je docela vyhlášenej tím, že je tady spousta slavností, tady je pořád něco.

Krumlov turisty potřebuje, ale jenom v nějaký míře. Líbil se mi starý oprýskaný Krumlov.

Je to mrtvé město, když jdu ráno v sedm do práce a nikoho nevidím, tak jsem ráda.

Dneska je Krumlov hezky upravenej, to se ani nedá srovnat. Věhlas, který se tomu městu dostal díky UNESCU, to je opravdu pecka, akorát to odnesli ty místní lidi, který nikdo nevaroval, co je může potkat.

Už to tady nikdy nebude to městečko na dlani, protože ty figurky, co tady žili, tak už tady nejsou a už nebudou.

Obdivovat jen centrum města je jako když ze svatováclavský koruny vytáhnu jeden drahokam, ten budu obdivovat a na zbytek budu kašlat. Takhleje to s tím okolím – na který se kašle. Krumlov je bývalá rožmberská rezidence, to je lokalita, která je nádherná, a přitom tam z hlediska turistiky chcíp pes a je to odtud pár kilometrů.

Já si vzpomínám na památnou větu doktora Slavka, že Krumlov je za odměnu, a já to tak beru. Když chcete v Krumlově žít, tak na to musíte mít, teď nemyslím finančně, ale mentálně.

Je tady toho pořád dost co dělat, kdo říká, že ne, tak neví, o čem mluví, nebo lže.

Starosta se snaží maximálně vyhovět tomu, co chtějí občani. Podporují tady veškerou činnost. A řekla bych, že co si dají za úkol, to se snaží splnit.

Když se podíváš do světa, na Saharu, do Řecka, tak tam vždycky ten průser byl ekologickej, vymlátili lesy a zmizela voda. To se tady nestane, vody je dost, lesy kácet nebudou, to město bude upadat eticky, ztratí ducha. Lidi sem budou dál jezdit, ale nebudou sem jezdit odborníci nebo lidi, který zajímá genius loci.

Je to nádherný město, všichni si to myslí, ale pro praktickej život to moc není.

Pracovat v centru a žít v centru, to je pocit, jako kdyby to všechno kolem byla vaše zahrada.

Za čím chodím do centra? Přitáhne mě tam v podstatě už jen bankomat. A pak když doprovázím nejmenší dceru do ZUŠky. A když ji doprovodím, tak jdu na tu hodinu radši pryč, než abych na ni celou dobu čekal.

Je to hezký město, člověk když tu žije, tak si ani neuvědomí, co tu je. Takže vám třeba až člověk, co není odtud, připomene, co je tady krásný… Jenže Krumlov má hezký střed, ale co ty obrovský sídliště kolem? Všechny horizonty zastavěly panelákama.

No tady nemáte kam pořádně jít ve městě. Maximálně na medvědy s dětma. Ale do města mě to absolutně netáhne.

Přímo do centra není co, vždyť tady všechno vymizelo. Je to tu postavený jenom na turistech.

Člověka to tady na náměstí opravdu netáhne. Další věc je parkování. Já jsem řemeslník a je to fakt problém. Když sem potřebujete něco dovézt, tak musíte nejdřív na náměstí pro povolenku, pak to sem dovézt, pak najít parkování, který nebude stát pět set, protože tam potřebujete to auto nechat třeba celej den.